Archived Articles

Login FormMłodzież z LO przyjęła rówieśników z Niemiec

Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach powitała  partnerów z wymiany uczniowskiej, która przyjechała do nas z Gymnasium Blankenese w Hamburgu. Była to druga cześć naszego spotkania, tym razem w Polsce. Głównym celem wymiany była integracja, dlatego też uczniowie niemieccy nocowali  w domach swoich polskich partnerów. Program był dość napięty, z wieloma grami integracyjnymi, wyjazdami, zwiedzaniem  jak i czasem wolnym.  Zadbali o to nasi nauczyciele Pan Piotr Kowalczyk, Pani Wioletta Pawlak i Pani Beata Matusiak.
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od gier integracyjnych w Parku Zmysłów w Poddębicach. Następnie oprowadzaliśmy naszych kolegów i pokazywaliśmy im miasto. Ze względu na sportowo-chemiczny profil naszych gości, odbył się mecz piłki nożnej na Orliku koło gimnazjum. Kolejne 3 dni spędziliśmy w Gdańsku i Sopocie. Przeszliśmy się po sopockim molo, zwiedzaliśmy starówkę gdańską, na której odbyła się również 3 godzinna gra miejska.  Odwiedziliśmy  Muzeum Solidarności. W czasie wolnym byliśmy w parku trampolin i na kręglach. Te trzy dni były bardzo intensywne. Naszym zadaniem było  nauczyć  partnerów z Niemiec trzech  zdań po polsku i muszę przyznać, że poszło im naprawdę dobrze. W pozostałe dni mieliśmy zaplanowaną wizytę w naszej szkole, gdzie odbyły się lekcje biologii z mikroskopami w obecności Pani Anny Guziak. Wykonywaliśmy doświadczenia na lekcji fizyki, którą poprowadził Pan Jacek Bienias, a także uczestniczyliśmy w grze terenowej pod opieką Pana Waldemara Koczkodona. Świętowaliśmy również 18 urodziny Heinricha, naszego kolegi Niemca, oraz Wiktora, kolegi z naszej szkoły.
Niestety, dni minęły  nam bardzo szybko i intensywnie. 27 września wcześnie rano pożegnaliśmy uczniów z Hamburga. Co dała nam  ta wymiana? Z pewnością udoskonaliła  nasze umiejętności językowe, nie tylko język niemiecki, bo nasi uczniowie porozumiewali się również po angielsku. Pozwoliła nam poznać naszych sąsiadów z innej strony, ich kulturę, tradycje i obyczaje, a także obalić stereotypy. Dała nam możliwość doświadczenia czegoś nowego i przełamać nasze bariery językowe. Poznaliśmy nowych ludzi i zawarliśmy nowe przyjaźnie. Z pewnością będzie to dla nas niezapomniana przygoda, która nam wiele pokazała i wiele nas nauczyła.
Wszystkich, którzy będą mieli  w przyszłości szansę udziału w wymianie polsko-niemieckiej  zachęcamy do skorzystania, bo naprawdę warto!

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież