Archived Articles

Login FormPoradnik wyborczy cz.2: Wybory do Rady Powiatu

W wyborach do rady powiatu, Powiat Poddębicki został podzielony na 4 okręgi wyborcze. Okręg nr 1: Poddębice- wybieramy 6 radnych powiatowych. Okręg nr 2: Uniejów - 3 radnych powiatowych; Okręg nr 3: Wartkowice - 3 radnych powiatowych; Okręg nr 4: Dalików, Pęczniew, Zadzim - 5 radnych powiatowych.

Obowiązuje pięcioprocentowy próg wyborczy.

Rada Powiatu liczy 17 radnych. Podział mandatów następuje przy wykorzystaniu systemu d’Hondta.

Mandaty dzielą się proporcjonalnie do łącznej liczby ważnie oddanych głosów odpowiednio na kandydatki i kandydatów danej listy. Obowiązuje ustawowy próg wyborczy. W podziale mandatów uczestniczą bowiem tylko listy komitetów wyborczych, na które oddano co najmniej 5% ważnych głosów w skali okręgu. Podział mandatów odbywa się według metody d’Hondta. Polega ona na tym, że liczba głosów oddanych na każdą listę dzielona jest kolejno przez 1, 2, 3, 4 i w razie potrzeby dalsze liczby. Spośród wyników wybierana jest taka liczba największych wartości, która odpowiada liczbie mandatów do obsadzenia w danym okręgu wyborczym.

Po ustaleniu liczby mandatów zdobytych przez poszczególne komitety dokonywane jest ich obsadzenie przez poszczególnych kandydatów i kandydatki. Istotna okazuje się tu liczba uzyskanych przez nich głosów.

Kolejność kandydatek i kandydatów na liście nie ma znaczenia.

Źródło:Piotr Jakubowski: Poradnik kandydatki i kandydata w wyborach samorządowych 2018 roku, Fundacja Batorego

Idź na wybory 21 października.Miej świadomy wybór, nie zostawiaj nic przypadkowi, aby ktoś inny za Ciebie zdecydował. Każdy głos ma znaczenie.

Komentarze  

0 #101 Guest 2019-08-24 17:09
Share your predictions for the week with me below or on Myspace.

Could not possible to be an unnatural Medium for the easy reason that the ability is natural.

Please consider this in 2006 and good lady luck!

Have a look at my page ntc33 login: http://winslot.club/other-games/ntc33/30-ntc33
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież