Archived Articles

Login FormDzień bibliotek

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Dalikowie, była to podwójna uroczystość, gdyż biblioteka właśnie dziś świętowała swoje 65-lecie istnienia.
Biblioteka ta jest główną w gminie Dalików i posiada jeszcze dwie filie: w Domaniewie i w Kucinach. Powstała w 1953 r. W ciągu tego okresu biblioteka zajmowała pomieszczenia w różnych budynkach m.in. w szkole podstawowej czy w prywatnych domach mieszkańców. Od 2002 r. mieści się w budynku gminnym, w którym znajdował się Gminnym Ośrodku Kultury.

Biblioteka służy rozwojowi, upowszechnianiu wiedzy i nauki, dba o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznej i systemu informacyjnego oraz zaspokaja nie tylko potrzeb czytelnicze i informacyjne, ale jest również miejscem życia kulturalno-rozrywkowego. W bibliotece znajduje się również Centrum Kształcenia "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich”, gdzie mieszkańcy gminy i najbliższych okolic mogą korzystać z internetu oraz różnych szkoleń, które organizowane są przez Centrum Kształcenia w Dalikowie.
Udział w obchodach jubileuszu był okazją do poznania historii powstania i działania placówki na terenie gminy Dalików. Beata Olejniczak, dyrektor biblioteki, zaprezentowała rys historyczny oraz zakres usług realizowanych przez tę placówkę. W spotkaniu uczestniczyły władze gminy Dalików, wójt Paweł Szymczak, przedstawiciele rady gminy Dalików, oraz stali bywalcy biblioteki z najmłodszą czytelniczką w gminie.
Kończąc część oficjalną Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, złożył na ręce dyrektor życzenia.
- Zdaję sobie sprawę, jak trudną służbą jest obecnie wykonywanie zawodu bibliotekarza. Wymaga to dużej wytrwałości, a niekiedy pomysłowości, jak przyciągnąć młode pokolenie do zdobywania wiedzy oraz informacji drogą tradycyjną, czyli z książek i czasopism. Dziś w dobie internetu i multimedialności trzeba nadążać za potrzebami czytelników i znać nowe kanały informacyjne. Dlatego życzę wszystkim bibliotekarzom, aby ich zapał nie gasł, a miłość do książek krzewiła się w sercach najmłodszych dzięki ludziom, którzy tworzą miejsca edukacji i kultury takie jak Gminna Biblioteka Publiczna w Dalikowie – mówił marszałek.  
W uroczystościach 65-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Dalikowie, wziął również udział zespół śpiewaczy "JAWOR", który w sierpniu br. będzie obchodził swoje 10-lecie. Zespół liczy ok. 15 osób, mieszkańców gminy Dalików oraz członków kapeli ludowej. Dzisiejszy występ dał również możliwość poznania tradycji, stroi oraz gwary ziemi łęczyckiej. Repertuar grupy to piosenki ludowe i biesiadne, które prezentuje podczas uroczystości okolicznościowych i licznych przeglądów muzycznych na terenie województwa łódzkiego. Zespół odnosi liczne sukcesy, m.in. zdobył wyróżnienia i III miejsce w kategorii Zespoły Śpiewacze w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych "Komu piosnkę komu". Dzisiaj zaprezentował szlagiery muzyki ludowej.
Spotkanie zwieńczył tort ozdobiony głęboką myślą, cytatem Umberto Eco „Kto czyta książki - żyje podwójnie”.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież