Login FormPrezesi i wiceprezesi spółek na kontraktach zarabiają krocie

Wraz z nowym rokiem wraca temat kontraktów w spółkach dla ich kadry zarządzającej, prezesów i wiceprezesów. Wprowadzona w ubiegłym roku reforma spowodowała , że ich prezesi zarabiają jak na warunki lokalne bardzo duże pieniądze. Nie zmieniło się natomiast nic w zarobkach zwykłych pracowników tych firm, którzy za swą ciężką pracę bardzo często otrzymują wynagrodzenie na poziomie najniższej krajowej.  Wynagrodzenia prezesów i wiceprezesów opłacane są z pieniędzy publicznych dlatego też ich wysokość powinna być podana do wiadomości publicznej mieszkańców/wyborców. Niestety do tej pory tak nie jest.

 W spółkach Skarbu Państwa są to jeszcze większe pieniądze. Nowa ustawa przegłosowana w Sejmie większością głosów PiS o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, tzw. ustawa kominowa dała czas spółkom na dostosowanie się do nowych przepisów do czerwca ubiegłego roku. Nowa ustawa kształtuje wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa. Jak informują media są to ogromne pieniądze.                                                                                „Kominówka” po raz pierwszy objęła kadrę zarządzającą nie tylko spółkami Skarbu Państwa, ale też z udziałem samorządów. Ustawodawcy przyświecał cel wprowadzenia elastycznego systemu wynagradzania dostosowanego do wielkości spółki. Określonych zostało 5 poziomów wynagradzania prezesów, a widełki zależne są od: liczby zatrudnionych, wartości rocznego obrotu i sumy aktywów. Najmniej prezesi najmniejszych spółek mogą zarobić 1-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (obecnie 4,3 tys. zł), a najwięcej 15-krotność, czyli 64,5 tys. zł. Raz w roku przysługuje im ponadto zmienna część wynagrodzenia za „zrealizowanie celów zarządczych” w wysokości do 50 proc. (lub 100 proc. na 5. poziomie) miesięcznego wynagrodzenia podstawowego. Dotychczas większość prezesów spółek w powiecie zarabiała ok. 10 tys. zł. Nowe stawki nie są znane a i samorządy niezbyt są chętne aby je ujawniać.

Przypomnijmy na kontrakty przeszli min:

Prezesi Poddębickiego Centrum Zdrowia

Zakładów Wodociągów i Kanalizacji, Zakładów Mienia Komunalnego tzw. „Komunalek” (w tych gminach gdzie funkcjonują)

Geotermii w Uniejowie oraz Geotermii w Poddębicach.

Komentarze  

+10 #1 Guest 2018-01-11 10:47
Szpital, Wodociągi i Geotermia to chyba najlepsze stołki dla prezesów w tym mieście. Pieniądze zarabiają z kosmosu zresztą widać gołym okiem. a ludzie tam pracujacy grosze.
Cytować
+9 #2 Guest 2018-01-11 16:30
Ci od najlepszych fuch w mieście, wszyscy nowe chaty. Chyba dalszy komentarz zbędny?
Cytować
+10 #3 Guest 2018-01-11 16:50
Ludziom powinni dać zarobić normalne pieniądze skoro sami mają
Cytować
+2 #4 Guest 2018-01-11 17:01
Ta chyba na kredyt albo i nie oświadczenia majątkowe blisko.
Cytować
+6 #5 Guest 2018-01-13 08:54
Cytuję Guest:
Szpital, Wodociągi i Geotermia to chyba najlepsze stołki dla prezesów w tym mieście. Pieniądze zarabiają z kosmosu zresztą widać gołym okiem. a ludzie tam pracujacy grosze.

Dokładnie- za grosze.
szpital
30-40 lat pracy i 1500-1700 zł na rękę , w tym 300-400 zł samego stazowego .
nie uwierzy ten kto tam nie pracuje , albo nie ma kogoś z rodziny.
kogo zainteresować tym faktem ??? starostwo ?? województwo ?? a może samego prezesa albo lepiej premiera ??
jest tylko jeden problem . wszyscy oni maja ludzi uczciwie pracujacyh w głębokim poszanowaniu .
przykre ale prawdziwe.
Cytować
+4 #6 Guest 2018-01-21 18:01
Szpital przynosi zyski, w 2017 roku było leczonych 17 tyś pacjentów. Szpital płaci czynsz starostwu, które spłaca wielomilionowe długi po rządach dziwnej kolalicji gdy powiatem rządzili kolejno p.Polak, Pecyna, Kabaciński, Olas mały. Długów tyle za nich było, że całe lata będzie trzeba to spłacić Zarobki w szpitalu są różne, ludzie też różnie zatrudnieni, ale generalnie idzie wszystko w dobrą stronę.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież