Archived Articles

Login FormUWAGA Kierowco - Trudne warunki na drogach!

8 stycznia 2019 roku policjanci z Poddębic pracowali na miejscu zdarzeń drogowych na odcinku autostrady. W miejscowości Pełczyska na terenie gminy Wartkowice w porannych godzinach doszło do dwóch zdarzeń. W obu przypadkach przyczyną kolizji było niedostosowanie prędkości i techniki jazdy do warunków panujących na drodze.
Kierujący samochodem ciężarowym marki Iveco stracił panowanie nad pojazdem  i uderzył w bariery energochłonne, a następnie w prawidłowo jadący zespół pojazdów tj.: ciągnik samochodowy marki Mercedes wraz z naczepą. Drugie zdarzenie spowodował kierujący pojazdem marki Toyota.

W wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na pas zieleni uderzając w bariery energochłonne.

Policja apeluje o ostrożną jazdę.

Pogoda nie rozpieszcza kierowców. Zmieniająca się aura, przymrozki, intensywne opady śniegiem mocno utrudniają jazdę. W tym czasie, to właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, i niezachowanie właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu są najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Zwiększona koncentracja, zasada ograniczonego zaufania czy odpowiednie przygotowanie swojego pojazdu do drogi to podstawowe wytyczne, których musimy przestrzegać.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie się do znaków, to warunek bezpiecznej jazdy. Gdy jednak pogoda jest tak wymagająca jak w okresie zimy, kierowcy muszą wykazać się jeszcze większą czujnością i koncentracją. Prędkość i sposób wykonywania manewrów musi być dostosowana do warunków drogowych i atmosferycznych. Czasami oznacza to znaczne zredukowanie szybkości, z jaką się poruszamy, lub rezygnację na przykład z wyprzedzania i jazdą na tak zwany „zderzak”.

 

Źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież