Archived Articles

Login FormRuszył sezon grzewczy – policjanci apelują o rozwagę!

Pierwsze zatrucie czadem w Poddębicach. 5-osobowa rodzina trafiła pod opiekę lekarzy. Policjanci apelują o czujność i rozwagę.

 25 października 2017 roku po godzinie 7.00  dyżurny poddębickiej komendy otrzymał zgłoszenie o prawdopodobnym zatruciu czadem 5-osobowej rodziny. Podczas porannej toalety jako pierwszy zasłabł 31-letni mężczyzna a potem 57-letnia kobieta. Pogotowie powiadomiła żona 31- latka. Pięcioosobowa rodzina wraz z dwójką dzieci w wieku 9 miesięcy i 3,5 roku została przewieziona przez  załogę pogotowia ratunkowego do szpitala w Poddębicach. Wszyscy pozostali na obserwacji lekarskiej ale na szczęście ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Według wstępnych ustaleń cała rodzina podtruła się najprawdopodobniej tlenkiem węgla, który wydzielał się z wadliwej konstrukcji grzewczej.

 

UWAGA!

 

W okresie jesienno-zimowym często zdarzają się pożary, wybuchy oraz zatrucia spowodowane wydzielaniem się niebezpiecznego tlenku zwanym potocznie czadem. Tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny dla człowieka, na skutek działania czadu w pierwszej kolejności ulegają uszkodzeniu narządy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie, czyli układ krążenia i ośrodkowy układ nerwowy. Główną przyczyną zatruć czadem (tlenkiem węgla) są m.in niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, (szczelnie zamknięte okna w pomieszczeniach, w którym następuje spalanie gazu lub innych paliw), niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności – pęknięcia, wykruszenia, braku ich konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych. Pamiętajmy – nie dokonujmy przeróbek kominów na własną rękę.

 

Pamiętajmy, aby przeprowadzać regularne kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Ważne jest aby użytkować sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta. Pod żadnym pozorem nie zaklejajmy i nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych. Jeśli wymienimy okna na nowe, pamiętajmy aby sprawdzić wentylację, gdyż nowe okna są zazwyczaj bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych i mogą utrudnić przepływ powietrza. Wietrzmy pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania. Nie bagatelizujmy objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania. Mogą być one sygnałem zatrucia czadem. Natychmiast powiadom odpowiednie służby ratunkowe!!!

 

Oprac./sporz. Oficer prasowy KPP w Poddębicach asp. szt. Elżbieta Tomczak (tel: 695-406-267)

 

Źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl

Komentarze  

-2 #1 Guest 2017-10-27 11:09
To podobno na łódzkiej.tak to jest jak się robi machlojki z gazem a potem bum niespodzianka..powinni zabronić i zamknąć ten cały dom bo tykającą bomba
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież