Archived Articles

Login FormBiodegradowalne sztućce od polskich naukowców

Naukowcy z Gdańska opracowali technologię produkcji sztućców jednorazowego użytku.  Otrzymane przez badaczy produkty rozkładają i  zamieniają się w kompost w ciągu kilkudziesięciu dni. To odpowiedź na wprowadzenia w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki czy talerze, otrzymywane z tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Kompozycja opracowana w Katedrze Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej zawiera m.in. skrobię termoplastyczną uzyskaną z mąki ziemniaczanej i dodatki pochodzenia naturalnego oraz biopolimer polilaktyd (PLA).– Do wytworzenia naszych materiałów biopolimerowych wykorzystuje się łatwo dostępne surowce w pełni pochodzenia naturalnego lub surowce pozyskiwane z odnawialnych źródeł, co stanowi istotną przewagę nad stosowanymi powszechnie materiałami ropopochodnymi – tłumaczy prof. Helena Janik, kierownik zespołu badawczego.

– Odpowiedni dobór rodzaju i ilości modyfikatora skrobi termoplastycznej oraz jej kompozycji z PLA zapewnia materiał o pożądanej przetwarzalności oraz podatności na kompostowanie, a także o odpowiednich właściwościach fizyko-mechanicznych produktów gotowych – dodaje prof. Helena Janik.

Otryzmane w ten sposb sztućce w niczym nie ustępowały swoim plastikowym odpowiednikom – są trwałe w użytkowaniu, a jednocześnie przyjazne dla środowiska naturalnego. Ulegają całkowitej biodegradacji, więc mogą być kompostowane wraz z resztkami jedzenia.

Kolejnym niewątpliwym atutem wynalazku jest możliwa do zastosowania metoda wytwarzania na jego bazie produktów jednorazowych.

–  Granulaty opracowanej skrobi i jej kompozycje z PLA to materiały termoplastyczne, a więc mogą być wykorzystane w produkcji wyrobów jednorazowych metodą formowania wtryskowego lub metodą wytłaczania, uznawanych za jedne z najtańszych i najszybszych metod otrzymywania wyrobów użytkowych z klasycznych tworzyw sztucznych – tłumaczy prof. Helena Janik.

Niewątpliwą zaletą jest cena tego typu produktów. – Ze względu na zastąpienie części PLA przez znacznie tańszą skrobię termoplastyczną, finalna cena jednego kilograma naszej kompozycji jest niższa od czystego PLA o około 15 proc., a proces wdrożenia technologii do produkcji niezwykle prosty – wyjaśnia dr inż. Maciej Sienkiewicz, współtwórca technologii wytwarzania granulatu i jego wytłaczania.

Ekologia.pl


Bibliografia

“https://pg.edu.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/hWGncmoQv7K0/content/wynalazek-z-pg-pozwoli-wytworzyc-ekologiczne-produkty-jednorazowego-uzytku?p_p_auth=dv7eY7sz&redirect=https%3A%2F%2Fpg.edu.pl%2Faktualnosci%3Fp_p_auth%3Ddv7eY7sz%26p_p_id%3D101_INSTANCE_”; data dostępu: 2019-02-19

Komentarze  

+1 #1 Guest 2019-02-19 17:16
Okaże się to nie opłacalne w produkcji. Kupi to jakaś zachodnia firma i zrobi interes na całym świecie a w polsce dalej będziemy robić palety i śmierdzący oscypek :)
Cytować
+2 #2 Guest 2019-02-20 12:09
A kogo to na tym lokalnym portalu interesuje ? Nie ma ciekawszych tematów ?
Cytować
0 #3 Guest 2019-02-20 14:19
a skoro są tak łatwo biodegradowalne to czy będą one do dnia sprzedaży przechowywane w lodówkach jak żywność łatwo psująca się?
nie wyobrażam sobie zakupić sztućce na grilla które okażą sie że się zepsuły wcześniej niż mięso z biedry.
świat staje na głowie - czytałem gdzieś że ludzkie ciało nasączone obecnie taką ilością konserwantów i innego dziadostwa rozkłada się nawet kilkadziesiąt lat (jak dotąd wystarczało kilka) a ktoś mi mówi że da mi sztućce które wyrzucę po zjedzeniu w trawnik bo za kilka tygodni dżdżownice wciągną je pod ziemię?
Cytować
0 #4 Guest 2019-03-14 20:45
This is vеry attention-grabbing, Yoս're an overly skilled blogger.

I have joined your rѕs feed and stay up for in search
of exxtra oof yoսr mɑgnificent post. Additionally,
I have shared your web site in my social networks

Feel free to visit myy web-site :: peluang perniagaan mary
kay: https://ammarabeautyofficial.Blogspot.com/2017/10/kebaikan-menjadi-ahli-mary-kay.html
Cytować
0 #5 Guest 2019-03-17 16:05
An intriguing discussion іs Ԁefinitely worth commеnt.
I Ԁo belidve that you need to write more aboսt this subject, іt maү not be a tabgoo matter Ьut gwnerally people ԁo nnot speak ɑbout suϲh topics.
Τo tһe next! Cheers!!

my website; tips tо get through
natural childbirth stories hospital: http://www.dramonline.org/redirect?url=https://revistas.faculdadesocial.edu.br%2Findex.php%2Fdialogospossiveis%2Fcomment%2Fview%2F458%2F0%2F109814
Cytować
0 #6 Guest 2019-03-19 05:03
Thanks for sharіng your thoughts. I really appreciate
your efforts and I wіll be waiting for your next write uрs thanks once
ɑgain.

Hеre is my site daftar ahli
mary kay: https://ammarabeautyofficial.blogspot.com/2017/10/kebaikan-menjadi-ahli-mary-kay.html
Cytować
0 #7 Guest 2019-03-20 08:24
Нey There. I found your bloց usihg msn. This is an extremel
well written ɑrtiϲle. I'll be suree to
bookmark it and return to read more of your useful info.
Thanks for the post. I will certainly comeback.


mybloɡ post; mary
kay skinvigorate cleansing brush testіmߋni: http://ammarabeautyofficial.blogspot.com/2018/07/mary-kay-skinvigorate-cleansing-brush.html
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież