Login FormPrezesi i wiceprezesi spółek na kontraktach zarobią krocie

Wraz z nowym rokiem wraca kontraktów w spółkach dla ich kadry zarządzającej, prezesów i wiceprezesów. Wraz z wprowadzeniem w ubiegłym roku reformy ich prezesi zarabiają jak na warunki lokalne bardzo duże pieniądze. Wynagrodzenia opłacane są oczywiście z pieniędzy publicznych dlatego też ich wysokość powinna być podana do wiadomości publicznej mieszkańców/wyborców. Niestety tak się nie dzieje.

 W spółkach Skarbu Państwa są to jeszcze większe pieniądze. Nowa ustawa przegłosowana w Sejmie większością głosów PiS o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, tzw. ustawa kominowa dała czas spółkom na dostosowanie się do nowych przepisów do czerwca ubiegłego roku. Nowa ustawa kształtuje wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa. Jak informują media są to ogromne pieniądze.

„Kominówka” po raz pierwszy objęła kadrę zarządzającą nie tylko spółkami Skarbu Państwa, ale też z udziałem samorządów. Ustawodawcy przyświecał cel wprowadzenia elastycznego systemu wynagradzania dostosowanego do wielkości spółki. Określonych zostało 5 poziomów wynagradzania prezesów, a widełki zależne są od: liczby zatrudnionych, wartości rocznego obrotu i sumy aktywów. Najmniej prezesi najmniejszych spółek mogą zarobić 1-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (obecnie 4,3 tys. zł), a najwięcej 15-krotność, czyli 64,5 tys. zł. Raz w roku przysługuje im ponadto zmienna część wynagrodzenia za „zrealizowanie celów zarządczych” w wysokości do 50 proc. (lub 100 proc. na 5. poziomie) miesięcznego wynagrodzenia podstawowego. Dotychczas większość prezesów spółek w powiecie zarabiała ok. 10 tys. zł. Nowe stawki nie są znane a i samorządy niezbyt są chętne aby je ujawniać.

Przypomnijmy na kontrakty przeszli min:

Prezesi Poddębickiego Centrum Zdrowia

Zakładów Wodociągów i Kanalizacji, Zakładów Mienia Komunalnego tzw. „Komunalek” (w tych gminach gdzie funkcjonują)

Geotermii w Uniejowie oraz Geotermii w Poddębicach.

Towarzystw Budownictwa Społecznego i inne.

 

Komentarze  

+4 #1 Guest 2017-08-11 08:59
teraz powinna być informacja bo w oświadczeniach majątkowych tych osób będzie dopiero widoczne w maju przyszłego roku.
Cytować
+5 #2 Guest 2017-08-11 09:10
tych prezesów to macie udanych w Poddębicach
;-))) Weźmy prezesów Szpitala ile teraz zarabiają? Trzeba porównać ich wypłaty z pielęgniarkami!!
Albo w Geotermii czy wiceprezeska nadal jest na części etatu? Ile zarabia ona a ile jej zastępca radny powiatowy?
Czy wszędzie jest zasadność zastępców?
Cytować
+8 #3 Guest 2017-08-11 09:25
w artykule jest napisane że te wynagrodzenia sa jawne. Jak myślicie jak jest w Poddębicach?
Cytować
+1 #4 Guest 2017-08-11 10:05
#2 - a co ma prezes PCZ i jego wynagrodzenie do pensji pielęgniarki którą sam ustala przy podpisywaniu umowy. Gdyby nie prezes akurat nie chodzi o szpital ale ogólnie pielęgniarka zarabiałaby zero, prezes jest od takiego gospodarowania aby firma działała i przy okazji dawała pracę kadrze - zrozum to raz na zawsze i pensja prezesa nie jest uzależniona od pernsji pracowników. Jak za bardzo zaciśnie pęta na rękach pracowników to wszyscy uciekną i zostanie sam i też zarobi zero - to jest jego kluczowa rola. Jeżeli chodzi o geotermie to wg ustawy pensja będzie uzależniona od liczby zatrudnionych biorąc pod uwagę geotermię będą mieli pewnie najniższe krajowe (to i tak za dużo jak na to co reprezentuje sobą geotermia). Wodociągi i owszem - teraz będą się bili o stołki a nie o burmistrza czy starostę.
Plus jest taki że dzieki tej ustawie spółki będą dotrudniały ludzi aby spełniać oczekiwania progowe i mogli sobie dawać wyższe pensje - jednak niestety będą dotrudniali na najniższą krajową
Cytować
+5 #5 Guest 2017-08-11 10:33
Jakie oświadczenia zadzimski matecznik nie ujawnia i kto mu podskoczy ?wojewoda ? Możesz się poskarżyć ale komu nawet księdza wymienili. jak za cara teraz wszystko w jedynych rękach. Pielęgniarki ? zobaczcie ile kasuje duże dziecko albo bufon 10 tysiaków , ludzie jeszcze za drogę im dziękuj jakby za swoje robili. Rozpuściło się towarzystwo. Tylko obiadki darmowe . Panie KK może zamiast wstęg przecinania pokazać jak się bawi nasza władza?
Cytować
+1 #6 Guest 2017-08-11 10:54
Nie podskoczą w zadzimiu juz Ci z PSL. Pokazali jak rządzili.
Cytować
+4 #7 Guest 2017-08-11 14:28
Pielegniarki sa na kontraktach i prezes na kontrakcie o to chodzi. a w geotermii to chyba nie potrzeba stołka wiceprezesa? Sztucznie dla "przyjaciela" zrobione ale już niedługo
Cytować
+8 #8 Guest 2017-08-11 14:39
W Wodociągach ludzie zarabiają najniższą a ile teraz mają Szymański ze Srogoszem? Ile mają Karska i Peraj? I po co stołki zatępców jak burmistrz nie ma zastepcy i sobie radzi?
Cytować
0 #9 Guest 2017-08-11 15:29
Zadzim pisem stoi . pokazali jak mozna 10 tysiakow barć . poseł nic teraz nie krytykuje jak swojego mają. Nawet ks. Do wymiany idyr. Szkoły. Tkm.
Cytować
-1 #10 Guest 2017-08-11 15:32
PSLowcy mu te 10 dali bo nie umieją czytać jaka w tym wina wójta ??? tylko niedouczony może go za to krytykować ...
Cytować
+1 #11 Guest 2017-08-12 06:30
Jakby miał honor to by nie wzioł i durni nie robił innych
Cytować
+2 #12 Guest 2017-08-12 08:35
Cytuję Guest:
W Wodociągach ludzie zarabiają najniższą a ile teraz mają Szymański ze Srogoszem? Ile mają Karska i Peraj? I po co stołki zatępców jak burmistrz nie ma zastepcy i sobie radzi?


Ten wysoki z Wodociągów jest na kontrakcie?
świat na głowie stanął. Przecież jego więcej nie ma w robocie jak jest..albo w Geotermii i basenach ludzie mają najniższą a Peraj w garniaku popitala i grubą kasę bierze.
Cytować
+1 #13 Guest 2017-08-12 09:30
Cytuję Guest:
W Wodociągach ludzie zarabiają najniższą a ile teraz mają Szymański ze Srogoszem? Ile mają Karska i Peraj? I po co stołki zatępców jak burmistrz nie ma zastepcy i sobie radzi?

jak wodociagi na najniższej krajowej?? przecież pracownicy do pracy przyjeżdzaja leprzymi samochodami niż pracownicy JTI
Cytować
+2 #14 Guest 2017-08-12 09:41
Podziwiam Że wogóle chcą robić w tych wodociągach za takie pieniądze.a Ile zarabiają tam teraz tzw "prezesy"?
Cytować
+2 #15 Guest 2017-08-16 17:46
Podziękujcie partii PIS za to że podnieSiono a niektórym pewnie obniżono pensje.
Cytować
-1 #16 Guest 2017-08-25 18:55
My tu gadu gadu a nadal nie ma nigdzie informacje o zarobkach prezesów. Dziennikarze tez jakoś dziwnie pisać o tym nie chcą? Ludzie zarabiają NAJNIŻSZĄ A oni majątki.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież